Paabeli torn ja Pieter Brueghel vanema maal

Pieter-Bruegel-the-Elder-The-Tower-of-BabelPaabeli torn oli piiblilegendi järgi taevani ulatuv torn, mille rajasid maailmalinna Paabeli uhkeks muutunud asukad. Jumal vihastas nende kavatsuse peale ning segas ära ehitajate keeled, nii et need ühel päeval järsku enam omavahel kõnelda ei saanud, läksid laiali ning jätsid torniehituse pooleli (Wikipaedia). Meie kunsti-, kultuuri- ja keelekoolituskeskus tõlgendab oma nimes Babelhouse kasutades allusiooni heatahtlikult ja humoorikalt kui kaasaegse mitmekultuurilise maailma sümbolit, kus erinevate kultuuride ja keelte „segaduse" mõistmiseks saab õppida neid lähemalt tundma ja harmoonias mõistma. Eri keeli ja kultuure saab mõistma õppida  meie koolituskeskuses, millel saatuse tahtel viib kohvilauast keeleõpperuumi ka väike kõverjas trepike ning mille 19. sajandil ehitatud vanalinna maja sein on ehitatud Toomemäe poolde kaarjas (ehk siis oleme tõepoolest justkui Paabeli tornis sees!)

 

 

Meie sümboliks olev kuulsa Hollandi maalikunstniku Pieter Bruegel vanema maal Paabeli torn (c 1563) on vähemalt sama tuntud kui tema maal Niederländishe proverbs (Madalmaade vanasõnad, Nederlandse Spreekwoorden, 1559), kus iga pildis sisalduv stseen kujutab tuntud vanasõna. Sümboolselt seostab maal keelekasutuse (ja keeleõppe) kunstiga - samamoodi nagu meie koolitusstuudios toimuvad vaheldumisi erinevad kunstikursused ja -tegevused  (tipptasemel aktikrokiist mõnusa ennast leida lubava nokitsemiseni) ja keelekursused loomingulises ja vabas õhkkonnas.

800px-Pieter Bruegel the Elder - The Dutch Proverbs - Google Art ProjectBruegel6

parliament Paabeli tornile leiab vihjeid erinevates kultuurides ja religioonides, samuti on torni seostatud erinevate tuntud ehitistega (loe täpsemalt kasvõi siit). Tänapäeval on tuntud Paabeli torni võrdlemine Euroopa Parlamendi hoonega Strasbourgis

Tugeva sümbolina on Paabeli torn laialdaselt esindatud kunstis, samuti tõlgendatakse seda väga erinevalt. Sümbolist kultuurisüsteemis (Lotman) võib lähemalt lugeda näiteks siit: (http://www.ut.ee/lotman/ee/teosed/symbol.htm). Meie logo pilt viitab põhimõttele „selgust segadusse!", „mõistmine tolerantsi ja teadmiste abil". Keelte, kultuuride ja kunsti tundmine on siin kindlasti oluliseks abiks.

 

 

birdviewJa miks mitte alustada/ areneda sellel teel meiega koos meie vahvas klassis, kuhu viib pisut kohmakas kõver trepike ning välissein 19.sajandi Tartu kesklinna arhitektide soovil kumeralt kaardus – nagu Paabeli torn seestpoolt!